Gdy energia elektryczna z węgla i gazu drożeje, ta pochodząca z odnawialnych źródeł jest opłacalna, popularna i zdrowa dla środowiska. Fotowoltaika i jej cena uratuje twój portfel, bo korzystanie z zielonej energii już za parę lat poprzez prawo unijne stanie się normą, a w Polsce to słońce i panele fotowoltaiczne będą narzędziami, dzięki którym zostanie dokonana transformacja energetyczna
- Prąd drożeje, a czynniki gospodarcze i polityczne będą ten proces podtrzymywać
- Taniej jest zainwestować w panele fotowoltaiczne i postawić na zieloną energię
- Polska energetyka do 2040 ma w 1/4 korzystać z OZE
Zobacz także: Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej i kto za nią płaci? Wiemy, co musi znaleźć się w umowie o dzierżawę
Przerwy w dostawach prądu i dopłaty
Nikomu zapewne nie trzeba przypominać, że rachunki za prąd poszły w górę. Ze względu na inflacje i ogólną sytuację na rynku, Polacy pociągnięci są do dopłat za energię elektryczną.
Urząd Regulacji Energetyki szacuje, że miesięczny wzrost opłat za prąd w przypadku statystycznego gospodarstwa domowego może niekiedy wynieść nawet ponad 20 złotych netto.
Powodów jest co najmniej kilka, a do tych najistotniejszych należą:
- Wzrost cen węgla
- Koszty zakupu uprawnień unijnych do emisji CO2
- Ciągłe zwiększanie się zapotrzebowania na energię
W ubiegłym roku mieliśmy też do czynienia z sytuacjami, w których nasz kraj był zmuszony pożyczać energię od sąsiednich państw. I chociaż politycy uspokajają, że perspektywa blackoutu jest nam obecnie niestraszna, to w grudniu Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że krajowy system energetyczny jest mocno obciążony i nie daje rady odpowiednio zbilansować krajowego systemu elektroenergetycznego.
Pewne jest, że podobnych sytuacji będzie więcej i przerwy w dostawach prądu ze względu na ekonomiczne aspekty się jeszcze powtórzą.
Zobacz też: Tłumaczymy, co to Due Diligence. Czym są i jak działają najbardziej kompleksowe audyty?
Czy montaż fotowoltaiki w gospodarstwie domowym jest opłacalny?
Fotowoltaika w Polsce jest coraz częściej wykorzystywana zarówno w gospodarstwach domowych, jak również na ulicach w sygnalizacjach drogowych czy parkometrach.
Zwiększanie świadomości społeczeństwa odnośnie naturalnych i odnawialnych źródeł energii oraz liczne dofinansowania sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się tematem fotowoltaiki. Technologia paneli fotowoltaicznych jest stale rozwijana, przez co w przeciągu ostatnich dekad ich wydajność znacząco wzrosła.
Zamontowanie fotowoltaiki na terenie nieruchomości sprawia, że zyskuje ona na wartości, a do jej montażu otrzymać można atrakcyjne dotacje. Również sam sposób rozliczania się w zeznaniach podatkowych w przypadku korzystania z paneli PV jest atrakcyjniejszy i pozwala zaoszczędzić pieniądze.
Właściciele domów w zaistniałej sytuacji ekonomicznej nie mają szczególnie dużej możliwości manewru, jeśli chcą uniknąć blackoutów i bolesnego uderzenia po kieszeni ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej.
Obecnie wiele firm na swoich stronach internetowych oferuje usługę kalkulatora opłacalności fotowoltaiki, gdzie można szybko obliczyć koszt i opłacalność instalacji oraz szacunkowy okres zwrotu inwestycji.
Bez wątpliwości montaż fotowoltaiki w gospodarstwie domowym jest opłacalny. Jednak wysokość tej opłacalności jest uwarunkowana kilkoma czynnikami:
- Znaczne różnice kosztów instalacji w różnych firmach
- Kąt nachylenia dachu i jego rodzaj, ma ogromny wpływ na pracę paneli. W przypadku niskiej wydajności warto zamontować instalację naziemną
- Wybór nowoczesnych i dobrej jakości paneli ma spory wpływ na opłacalność instalacji
- Rodzaj firmy montującej ma ogromny wpływ na późniejsze zyski – nawet najlepsze materiały źle zamontowane nie będą spełniały swej funkcji
Szukając opinii na temat fotowoltaiki – jak w każdym innym przypadku – można natknąć się oczywiście zarówno na pozytywne jak i negatywne oceny.
Krytyka jednak w znacznej większości wynika z wadliwie zamontowanej instalacji lub niskiej jakości paneli, przez co instalacja nie jest w stu procentach wydajna. Rozżalone bywają też osoby, które zdecydowały się na to rozwiązanie kilka lat temu, gdy koszt był wyższy a okres zwrotu znacznie dłuższy.
Zobacz też: Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę to nic trudnego. Sprawdź, co trzeba wiedzieć, jeśli planujesz wynajem pola
Zielony ład i unijne dyrektywy
Unia Europejska na potęgę wspiera rozwój i wdrażanie fotowoltaiki dzięki dotacjom, niższym kosztom instalacji, licznym kampaniom itp. To element transformacji energetycznej na całym kontynencie.
Wspólnocie unijnej bardzo zależy na rozwoju OZE i zamknięciu polskich elektrowni opartych na węglu. Z Polityki Energetycznej Polski z lutego ubiegłego roku wynika, że nasz kraj zamierza do roku 2030 generować ze słońca moc w wysokości 5-7 GW, a do 2040 od 10 do 16 GW.
Prognozy te jednak są mocno zaniżone, biorąc pod uwagę to, jak ogromną popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne wśród sektora prywatnego już dziś.
Coraz większy udział w procesie transformacji energetycznej biorą też farmy fotowoltaiczne, które nie tylko pozwalają na uniezależnienie się od rosnących cen prądu, ale i dają swoim posiadaczom możliwość pasywnego dochodu.
Rozwój fotowoltaiki w Polsce nie ma szans na przyhamowanie, ponieważ instalacji przybywa w zastraszającym tempie, a same farmy, jak i przydomowe ogniwa PV zdają się być jedyną przyjazną zarówno mieszkańcom, jak i przyrodzie perspektywą na przyszłość.