Połączenie instalacji z fotowoltaiką pozwala zaoszczędzić pieniądze i połączyć przyjemne z pożytecznym. Klimatyzacja jest w przydatna w upalne lata, ale także droga, nieekologiczna oraz zużywająca dużo prądu. Słońce, służące ogniwom PV jako odnawialne źródło energii, daje możliwość zaspokojenia zapotrzebowania na prąd nie tylko domowego AGD, ale i klimatyzatorom ochładzającym nas podczas skwaru
- Dwa kłopoty uniemożliwiające ekologiczne korzystanie z klimatyzacji, to używana w instalacjach szkodliwa dla zdrowia i środowiska mieszanka czynników chłodzących oraz wysoki pobór mocy
- Fotowoltaika może zminimalizować koszty prądu, który wykorzystywałaby klimatyzacja
- Aby połączyć ekologię, oszczędność i wygodę, konwencjonalną klimatyzację można zastąpić alternatywą, opartą o studnię czerpaną
Zobacz też: Nie zmarnuj ani promyczka! Sposoby na wykorzystywanie energii z fotowoltaiki dla fanów oszczędzania
Problemy z klimatyzacją
Klimatyzacja ma dwa główne minusy. Pierwszym jest używanie szkodliwego dla warstwy ozonowej oraz zdrowia płynu chłodzącego, zaś drugim duże wykorzystanie energii elektrycznej.
Normy ustalane przez UE w sporym stopniu ograniczają możliwość wykorzystywania groźnych dla zdrowia i środowiska czynników. W dalszym ciągu jednak wykorzystywane są potencjalnie niebezpieczne substancje i z tego też powodu, aby móc zakładać klimatyzację, wymagane jest przeszkolenie.
Na ten moment już coraz rzadziej w systemach klimatyzacji, jak i lodówkach stosuje się te najbardziej szkodliwe czynniki robocze, pochodne chloru czy niesławny freon. Do chłodzenia używane jest np. R410A, w mniejszym stopniu wpływające na warstwę ozonową.
Jeżeli zaś spojrzy się na zużycie energii i weźmie pod uwagę, że dom zaopatruje prąd pochodzący z elektrowni węglowej, to trzeba pamiętać o tym, jakie koszty zarówno finansowe, jak i środowiskowe ponosi się, używając takiej klimatyzacji o mocy 0,9 kWh przez (przykładowo) najupalniejsze sześć godzin dnia.
6 h · 0,9 kWh = 5,4 kWh
Producenci klimatyzatorów są zobowiązani do umieszczenia w karcie produktu informacji o poborze mocy w trybie minimalnym, nominalnym oraz maksymalnym. Jeżeli cena za 1 kWh energii elektrycznej to 80 groszy to kontynuując poprzednie równanie, można określić średni koszt zużycia energii przez jeden dzień korzystania z klimatyzacji:
5,4 kWh · 0,80 zł = 4,32 zł
Wybiegając w przyszłość — trzy miesiące codziennego chłodzenia w godzinach szczytu temperatur obciąża domowe finanse kwotą blisko 390 zł, a gdy dom ma większą powierzchnię, to rachunek może wynieść nawet dwukrotnie więcej.
O ile pierwszy problem — wykorzystywanie szkodliwych substancji w procesie chłodzenia — można częściowo wyeliminować, zakładając nowoczesną instalację klimatyzacyjną, korzystającą z lepiej dobranych i bardziej ekologicznych czynników, to do eliminacji kosztów i wsparcia energetycznego ze strony konwencjonalnych elektrowni może przyczynić się fotowoltaika.
Zobacz też: Nie jest dobrze, chociaż bywało gorzej. Smog w Polsce i Europie 2022 r.
Fotowoltaika w klimatyzacji
Instalacja fotowoltaiczna najwięcej energii dostarcza od kwietnia do września. Odpowiednio zamontowana w dobrze nasłonecznionym miejscu pozwala wygenerować nawet do 1000 kWh, z którego 3/4 jest dostarczane w sezonie letnim. Fotowoltaika staje się więc dla swoich użytkowników źródłem czystej i darmowej energii, która bez problemu zasilić może także energożerną klimatyzację.
Instalacja fotowoltaiczna jest korzystna z wielu względów, a możliwość połączenia jej z klimatyzacją jest kolejnym dowodem wszechstronności jej opłacalności. Słoneczne lato pozwala panelom fotowoltaicznym na zasilenie niezbędnych urządzeń elektrycznych, zaś nadwyżki energii pochodzącej ze słońca przeznaczyć można na poczet działania klimatyzacji, niwelując koszty chłodzenia praktycznie do zera.
Warto zwrócić uwagę, że inwestycja w pełnowymiarową instalację fotowoltaiczną pozwoli na zaspokojenie pełni zapotrzebowania energetycznego. Koszt zakupu i montażu większej fotowoltaiki zwróci się o wiele szybciej, niż tej mniejszej, która nie będzie w stu procentach pokrywała naszych potrzeb.
Alternatywą jest ekologiczna instalacja oparta o przydomowe źródło wody gruntowej. Budowana jest studnia wyposażona w pompę do wymiany ciepła, która zasysa powietrze z mieszkania. Woda odbiera ciepło z powietrza, które zostaje oczyszczone przez filtry i osuszone, a następnie schłodzone i wyprowadzone do wentylatorów, wydmuchujących je do domu.
W zimie tą samą metodą można ogrzewać dom, a wodę ocieplać przy pomocy dowolnego źródła ciepła, np. zainstalowanego pieca lub kotła.
Instalacja wymaga też odprowadzenia skroplin, pochodzących z systemu, ponieważ system tego typu ekologicznej klimatyzacji bazuje na odzysku wody gruntowej, pełniącej kluczową rolę w całym systemie i stającą się dla niego OZE.
Rzecz jasna, ta metoda również ma swoje wady — jest opatentowana, więc wyłącznie firmy posiadające uprawnienia i stosowne pozwolenia mogą ją zakładać. Konieczny jest też dostęp do studni czerpanej o odpowiednich parametrach, z odpowiednią ilością wód gruntowych.