Duńska firma Dansk Solenergi ApS rozpoczęła sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w formie dachówek. To alternatywa dla klasycznych paneli solarnych montowanych na dachach. Dachówki PV tworzone są przez firmę Maxeon Solar Technologies Ltd, znaną w świecie ze swoich ogniw o wysokiej sprawności. Ciężko jednak stwierdzić, czy nowy produkt ma szanse przyjąć się na stałe do branży energetycznej i budowlanej
- Duńska firma stworzyła dachówki fotowoltaiczne dla nowoczesnych i ekologicznych elewacji
- Innowacyjne instalacje solarne występują w dwóch wariantach — ciemnoszarym oraz terakotowym
- Producent oraz deweloper zajmują się także innymi, zarówno innowacyjnymi, jak i tradycyjnymi produktami z branży OZE
Zobacz też: Dotacje i dopłaty pokonują strach przed fotowoltaiką. Polacy wolą niezależność od rosnących cen prądu
Oryginalna fotowoltaika na dachy
Na duńskim rynku PV pojawił się nowatorski produkt firmy Dansk Solenergi ApS — solarne dachówki. To rozwiązanie ma posłużyć za alternatywne narzędzie do generacji energii ze światła słonecznego, w zastępstwie za tradycyjne panele fotowoltaiczne.
Zmyślne dachówki PV mają posłużyć za odnawialne źródło energii do dachów w nowo wznoszonych budynkach. Ich zadaniem może być też zastępstwo części dachowej elewacji starszych domów, gdzie tradycyjne panele fotowoltaiczne z różnych powodów nie mogą zostać zainstalowane.
Ogniwa PV konieczne do produkcji dachówek wytwarza firma Maxeon Solar Technologies, która uplasowała się na rynku jako dostawca instalacji fotowoltaicznych o wysokiej jakości oraz sprawności.
Rocznie firma jest w stanie wyprodukować w swoim duńskim zakładzie 40 MW takich dachówek.
Zobacz też: Warszawa inwestuje w fotowoltaikę. Trzaskowski zainstaluje panele PV na wszystkich budynkach miejskich
Opcje nowatorskiego pomysłu i możliwości
Intencją deweloperów jest wdrożenie dachówek solarnych do nowoczesnego budownictwa i zastąpienie nimi zarówno zwyczajnego poszycia elewacji, jak i modułów fotowoltaicznych. Z tego powodu zostały zaprojektowane w dwóch wariantach kolorystycznych — ciemnoszarym i terakotowym.
- Ciemnoszara dachówka (CFR G24M5) o mocy 65 W i wymiarach 1600 x 400 x 5,5 mm. Objęta 5-letnią gwarancją produktową i 25-letnią gwarancją na wydajność, która ma utrzymać 80 proc. swojej wartości początkowej.
- Dachówka w kolorze terakoty (CFR 24M5C) o mocy 55-70 W i wymiarach 1600 x 350-400 x 5,5 mm. Objęta 12-letnią gwarancją produktową i 25-letnią gwarancją na wydajność, która ma utrzymać 80 proc. swojej wartości początkowej.
Dansk Solenergi ApS sprzedaje również standardowe produkty z branży fotowoltaicznej i OZE. Niestety w obliczu szybko rozwijających się nowych technologii generowania energii ze słońca, ciężko będzie się wybić ponad konkurencję. Różne innowacyjne pomysły w świecie odnawialnych źródeł energii, takie jak np. ogniwa perowskitowe niestety wciąż zjednują sobie niewielu inwestorów.
Z drugiej strony, nowe technologie ogniw PV, takie jak wysokowydajne HJT lub TOPcon mają niebawem rozpocząć ekspansje rynku energetycznego, więc może i dla dachówek solarnych znajdzie się miejsce w fotowoltaicznym świecie? Chociaż pomysł jest dość świeży, to w Kopenhadze jeden budynek mieszkalny ma już elewację zrobioną dzięki błyskotliwemu wynalazkowi Duńczyków. Z czasem z pewnością pojawi się ich jeszcze chociaż parę, a w przyszłości? Kto wie?