Koszt projektu farmy PV waha się zależnie od mocy, jaką ma osiągać czy chociażby lokalizacji. Projekt koncepcyjny farmy fotowoltaicznych może być więc różnie wyceniany. Podstawowym warunkiem do tego by do zakupu projektu w ogóle mogło dojść, jest pozyskanie od operatora sieci warunków przyłączenia farmy fotowoltaicznych. Jest to jedna z kluczowych kwestii przy tego typu inwestycjach
- Aby przygotować projekt farmy PV do sprzedaży, potrzeba uzyskania decyzji środowiskowych, warunków zabudowy oraz warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej
- Uzyskane od operatora sieci warunki przyłączenia farmy fotowoltaicznej są ważne przez dwa lata
- Warunki przyłączenia są niezbędne do wyceny i sprzedaży lub kupna projektu koncepcyjnego farmy
Zobacz też: Co komu szkodzi fotowoltaika? Dewastacje, kradzieże i fake newsy o panelach solarnych
Warunki przyłączenia farmy PV
Instalacja fotowoltaiczna powinna zostać przyłączona do sieci elektroenergetycznej przez operatora systemu elektroenergetycznego, np. Enea, Energa, PGE, lub Innogy. Aby mogło to nastąpić, konieczne jest uzyskanie konkretnych zgód i zebranie dokumentacji.
Na samym początku procesu stawiania farmy fotowoltaicznej sprawdzany jest grunt, na którym ma ona powstać. Ziemia na działce musi być zaliczana do kategorii IV, V lub VI. Należy potem uzyskać decyzję środowiskową oraz warunki zabudowy.
W przypadku sprzedaży projektu farmy PV kluczowy jest kolejny krok – warunki przyłączenia do sieci energetycznej.
Bez warunków przyłączenia projekt koncepcyjny farmy fotowoltaicznej nie może w praktyce nazywać się projektem.
Do wniosku o wydanie warunków przyłączenia, dla źródeł energii większych niż mikroinstalacje, należy załączyć również m.in. wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy.
Jeżeli operator sieci elektroenergetycznej zaakceptuje dokumentację i przedstawi warunki przyłączenia farmy, można będzie ubiegać się o pozwolenie na budowę projektu lub przekazać go deweloperowi do wyceny i dokonać sprzedaży.
Wydane już warunki przyłączenia są ważne przez kolejne dwa lata, co oznacza, że zrealizowany w tym okresie dany projekt farmy ma zagwarantowane zielone światło na produkcję energii w obrębie funkcjonowania sieci.
Zobacz też: Nagroda dla 4MAX Consulting na III Kongresie Made in Poland 2022 w Berlinie
Sprzedaż projektu farmy fotowoltaicznej
Projekt farmy fotowoltaicznej przeznaczony do sprzedaży deweloperowi wymaga wielu załączników, bez których niemożliwa jest wycena.
Kupowanie projektu farmy PV czy też projektu farmy wiatrowej wymaga kompletnej dokumentacji, a jej ukoronowaniem jest zgoda na przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.
Wiadomo jednak, że chcąc zainwestować w farmę o mocy 100 kW, trzeba zapłacić minimum 600 tys. złotych. Kwota ta jednak może się znacząco różnić od ostatecznej sumy, z uwagi na dofinansowania, dotacje i dopłaty unijne na fotowoltaikę czy OZE.
Podsumowując, aby przejść do sprzedaży projektu, trzeba już posiadać:
- decyzje środowiskowe,
- decyzje o warunkach zabudowy,
- plan zabudowy uwzględniający miejsce przyłączenia farmy do sieci,
- KRS potwierdzający działalność gospodarczą,
- umowę dzierżawy i wypis z ksiąg wieczystych,
- wypis z rejestru gruntów,
- katalog stosowanych urządzeń,
- planowany elektryczny schemat wewnętrzny źródła,
- dowód wniesienia opłaty za przyłączenie.
Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w Polsce są coraz częstszą strategią na oszczędzanie pieniędzy w czasach kryzysu i wzrostu inflacji. Elektrownie słoneczne są bardzo dużym wsparciem finansowym, gdy ceny energii rosną, a transformacja energetyczna stawia przed przedsiębiorcami kolejne wyzwania. Warto postawić na OZE, jako na sprawdzone rozwiązanie, rekomendowane przez ekspertów i ekonomistów.