Instalacja fotowoltaiczna na gruncie czy na dachu, powinna mieć wykupione ubezpieczenie. Jest to źródło dochodów, wielu dofinansowań i ulg podatkowych, więc aby te benefity z fotowoltaiki nie ucierpiały na skutek nieszczęśliwego obrotu spraw, powinny być zabezpieczone. Najczęściej na rodzaje zagrożeń dla farmy słonecznej natrafia się przeprowadzając Due Diligence
- Elektrownia słoneczna składa się z paneli PV, konstrukcji wsporczej i inwertera, które trzeba ubezpieczyć
- Ubezpieczenie farmy fotowoltaicznej przeważnie zapewnia deweloper
- Prawidłowy sposób zamontowania paneli fotowoltaicznych minimalizuje ryzyko wypadków, ale wciąż może dojść do ich kradzieży, klęski powodzi lub innych losowych, nieszczęśliwych zdarzeń
- Obecność paneli fotowoltaicznych na dachu domu, podnosi wartość jego ubezpieczenia, ale mimo to, inwestycja w AC jest warta uwagi
Zobacz też: Jak ogniwa PV produkują energię? Działanie paneli fotowoltaicznych dziś i jutro
Ubezpieczenie farmy fotowoltaicznej
Decyzja o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, czy też postawieniu elektrowni słonecznej, wiąże się z odpowiedzialnością za nie. Warto je ubezpieczyć na wypadek zdarzeń losowych, ponieważ jeżeli zostaną one uszkodzone wskutek zjawisk pogodowych, to może nas to narazić na duże straty.
Farma fotowoltaiczna, składa się w szczególności z paneli, konstrukcji wsporczej oraz całego oprzyrządowania, w skład którego wchodzi inwerter. To właśnie te części wymagają zabezpieczenia.
Ponadto, elektrownia słoneczna może być ubezpieczona od strat, jakie są spowodowane przerwami w pracy instalacji, jakie wynikają z materialnych uszkodzeń urządzeń.
Możemy zdecydować się też na ochronę, która jest związana z gwarancją wydajności. Tego typu ubezpieczenie sprawi, że będzie można ubiegać się o odszkodowanie w przypadku niższej produkcji energii elektrycznej niż zakładana, która wynika z niekorzystnych warunków pogodowych.
Ubezpieczanie zawsze jest wypłacanie na podstawie wykazu oraz wyceny zniszczonych, czy utraconych przedmiotów. Wymagane są też dokumenty związane z zakupem oraz eksploatacją sprzętów, jak również wycena wszystkich poniesionych kosztów. Wysokość ubezpieczenia jest określana na podstawie sumy stwierdzonych strat. Skoro jednak opłaca się inwestować w farmy fotowoltaiczne, to i warto upewnić się, że będą one pracowały, jak należy.
Konieczność zakupu polisy można też określić, przy pomocy Due Diligence. Ten kompleksowy audyt oprócz wielu innych kwestii pojawiających się przy projekcie i budowie farmy fotowoltaicznej, może też zwrócić uwagę na ewentualne zagrożenia, przed którymi warto się zawczasu ubezpieczyć. Doradztwo w tej formie jest nieodzowne przy inwestycji w farmę fotowoltaiczną, między innymi właśnie ze względu na konieczność określenia wad projektu.
Według umowy zawartej przez dewelopera i właściciela gruntu dzierżawionego pod fotowoltaikę to właśnie ten pierwszy ma zająć się ubezpieczeniem farmy.
Zobacz też: Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę to nic trudnego. Sprawdź, co trzeba wiedzieć, jeśli planujesz wynajem pola
Ubezpieczenie domu z instalacją fotowoltaiczną
Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej na domu wygląda inaczej. O ile przydomowe panele fotowoltaiczne dają znacznie mniej korzyści od farmy fotowoltaicznej na działce, to zakładane są one bezpośrednio w miejscu naszego zamieszkania. Często więc uszkodzenie domu pociąga za sobą uszkodzenie paneli PV i w drugą stronę. Ubezpieczenie obu na raz będzie opłacalne.
Polisa ubezpieczeniowa ma zawsze wersję podstawową oraz rozszerzoną, która jest dodatkowo płatna. Elementy instalacji fotowoltaicznej oraz solarnej, mogą być dostępne zarówno w tej pierwszej, jak i drugiej wersji — zależy to już od ubezpieczyciela.
W pierwszym wypadku, fragmenty instalacji fotowoltaicznej traktowane są jako elementy stale związane z nieruchomością. Dokładnie chodzi tutaj o panele fotowoltaiczne, które są zamontowane na dachu, czy też elementy, które znajdują się wewnątrz budynku mieszkalnego.
Sama obecność działających modułów solarnych sprawia, że rośnie również wartość całego domu, co często przekłada się też na składki ubezpieczeń.
Jeżeli cała instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana prawidłowo — co jest bardzo powszechnym źródłem problemów w jej działaniu — to powinna działać nieprzerwanie przez wiele lat. Ubezpieczenie fotowoltaiki dodatkowo polisą AC, minimalizuje ryzyko zniszczenia sprzętu praktycznie do zera.
Jednakże, żeby nasza inwestycja miała odpowiednią ochronę i jednocześnie dawała nam same korzyści, to warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie jej przed skutkami nieszczęśliwych wydarzeń, kradzieżą, czy też katastrofami naturalnymi.
Może i ubezpieczyciel będzie chciał z tego tytułu wyższe stawki, ale zdecydowanie oszczędności, jakie przynosi inwestycja w instalacje PV, znacznie przewyższą koszty jej ubezpieczenia. Finanse przeznaczone na zabezpieczenie swojego źródła dofinansowań, dopłat i dotacji nigdy nie będą pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.