Fotowoltaika to popularny temat zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Opłacalność tego typu inwestycji jest spora, szczególnie że po kilku lub kilkunastu latach użytkowania paneli można liczyć na całkowity zwrot kosztów instalacji. Dodatkowo jest to rozwiązanie ekologiczne i daje możliwość uzyskania dodatkowej energii przez cały rok.
Farma fotowoltaiczna – co to?
Popularność energii odnawialnej sprawia, że coraz więcej mówi się o budowach farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych. Są to wydzielone strefy terenu (zwykle co najmniej 2 ha), na których montuje się panele o dużej powierzchni wraz z inwerterami oraz elementami konstrukcyjnymi. Nie są to setki paneli, a raczej tysiące. Instalacje nie są lokowane na dachach budynków, a na specjalnie zakładanych w tym celu konstrukcjach. Farmy fotowoltaiczne są ciekawą inwestycją dla przedsiębiorców, rolników czy osób prywatnych, które posiadają odpowiednią działkę nadającą się do budowy elektrowni. Szczególnie że można liczyć na atrakcyjne dotacje do instalacji.
Jak można zbudować farmę fotowoltaiczną?
Do budowy elektrowni słonecznej konieczne jest posiadanie odpowiedniej działki. Farma powinna być ulokowana w kierunku południowym, najlepiej na płaskim terenie, który musi być pozbawiony drzew. Oddalenie od linii elektrycznych średniego napięcia powinno wynosić co najmniej 200 metrów. Farmę fotowoltaiczną można zakładać na gruntach o glebie niskiej jakości, czyli o klasie gruntu IV lub V. Zasady budowy farmy określane są przez Ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii. Konieczne jest zawarcie umowy realizacji prac projektowych oraz opracowanie harmonogramu prac. Dopiero wówczas można starać się o niezbędne pozwolenia – wydanie decyzji środowiskowej, przygotowanie dokumentacji do wydania warunków zabudowy i uzyskania warunków przyłączenia do sieci energetycznej. Niezbędne jest posiadanie projektu farmy, następnie uzyskanie pozwolenia na budowę całej inwestycji. Z Urzędu Regulacji Energetyki konieczne jest pozyskanie koncesji na wytwarzanie energii. Kiedy formalności związane z działką są załatwione, należy znaleźć firmę, która zajmie się budową inwestycji zgodnie z zatwierdzonym planem.
Kto może zbudować farmę?
Farmę fotowoltaiczną w teorii może zbudować każdy. Jak widać jednak, formalności do załatwienia jest dużo i nie każdy jest w stanie poradzić sobie z założeniem inwestycji na własną rękę. Osoby prywatne zazwyczaj decydują się na mikroinstalacje dla zaspokojenia własnego zapotrzebowania na energię. Dobrym pomysłem jest dzierżawa działki pod budowę farmy fotowoltaicznej, na co często decydują się właściciele np. nieużytków rolnych. Dzięki temu formalności związane z zakładaniem całej instalacji oraz załatwianiem niezbędnych pozwoleń spadną na barki inwestora, a nie właściciela ziemi. Właściciel działki z tego tytułu może liczyć na stałe zyski, jednocześnie nie martwiąc się o żadne aspekty prawne i budowlane. Zazwyczaj na budowę farmy fotowoltaicznej zdecydowani są przedsiębiorcy, którzy dysponują odpowiednim kapitałem i są gotowi zainwestować go w odnawialne źródła energii.