Targi Intersolar Europe 2022 nagrodziły firmy z najlepszymi nowymi pomysłami z dziedziny fotowoltaiki. Nagrody zdobyli: producent elektroniki dla przemysłu OZE – Gamesa Electric, producent ogniw i modułów fotowoltaicznych – REC Solar, a także producent urządzeń do produkcji modułów PV – M10 Solar Equipment
- Targi odbyły się w Monachium 13 maja 2022 i skupiły firmy zajmujące się odnawialnymi źródłami energii
- Gamesa Electric, REC Solar i M10 Solar Equipment to firmy wyróżnione w kategorii najlepszych rozwiązań dla fotowoltaiki
- Zaprezentowano nowe panele typu HJT, falownik przemysłowy czy innowacyjną linię produkcyjną modułów PV
Zobacz też: Ogniwa tandemowe, panele transparentne i wafle krzemowe. Jakie mamy pomysły na rozwój fotowoltaiki?
Gamesa Electric prezentuje Proteusa PV4700
Firma Gamesa Electric S.A.U. na targach Intersolar Europe 2022 zaprezentowała centralny falownik przemysłowy Proteus PV4700, za co została wyróżniona.
Falownik to urządzenie służące do przemiany prąd stały na przemienny. Maszyna dzięki zastosowanemu hybrydowemu systemowi chłodzenia ma dostosowywać się do miejsc, gdzie stan techniczny sieci jest słabszy i występują częste zakłócenia.
W głównej mierze ma jednak sprawdzać się w pracy przy wysokich temperaturach, przez co wyposażono go w układ chłodzenia oparty na obiegu cieczowym oraz powietrznym.
Sprawność Proteusa PV4700 dochodzi do 99,45 proc., na co bezpośredni wpływ ma mieć wzmocniony hybrydowo układ chłodzenia.
Wymiary sprzętu to 4325 x 2250 x 1022 mm, a waga to ponad 4 tony.
Zobacz też: Sztuczna inteligencja i żywe słońce. Komputeryzacja przy elektrowniach fotowoltaicznych
REC Solar z panelami Alpha Pure Series
Spółka REC Solar EMEA, tak jak w 2020, nagrodzona została przez Intersolar za moduły PV HJT, serii Alpha.
Alpha Pure Series to nowa generacja paneli fotowoltaicznych opartych o heterozłącza.
Ogniwa krzemowe dostępne są w zakresie 385-405 W mocy i zostały wykonane w technologii HJT, w taki sposób, by w procesie produkcyjnym wykluczyć z produkcji użycie ołowiu. Przez to jest ono bardziej przyjazne dla środowiska.
Okazuje się, że to nie ostatnie słowo REC Solar EMEA, bo od razu po odebraniu na Targach nagrody za swoje osiągnięcia w dziedzinie fotowoltaiki, producent ogłosił, iż już niebawem wprowadzi na rynek nowy produkt, udoskonalone o większą moc (410–430 W) oraz sprawność na poziomie 22,3 proc. moduły Pure-R.
Zobacz też: LG opuszcza rynek PV. Producent paneli fotowoltaicznych zamyka fabryki
Grupa M10 produkuje moduły PV bez ołowiu
Niemiecka grupa M10 Industries AG jako trzecia wyróżniona firma pochwaliła się swoją maszyną produkującą moduły fotowoltaiczne w innowacyjnym systemie surface.
Firma jest w stanie produkować moduły PV bez odstępów między poszczególnymi ogniwami. Tzw. technologia gontowa polega na wycinaniu z ogniw krzemowych cienkich pasków, a następnie łączeniu ich ze sobą przy pomocy kleju przewodzącego.
Wydajność panelu wyprodukowanego w systemie surface, ma być o 6 proc. wyższa od obecnie stosowanych w branży fotowoltaicznych ogniw połówkowych (half-cut).
Maszyna jest w stanie przez godzinę przetworzyć do 12 tys. ogniw. Z kolei koszty produkcji z jej wykorzystaniem są porównywalne do konwencjonalnych technik spinania ogniw.
Technologia łączenia poszczególnych pasków tak samo, jak w przypadku tworzenia paneli REC Solar, umożliwia w stu procentach wyeliminowanie zużycia ołowiu. W rezultacie przy zastosowaniu maszyny otrzymujemy matrycę gęsto ułożonych jednolitych ogniw krzemowych. Pozwala zaoszczędzić przy tym materiały, bo układa paski krzemowe tak, by wykorzystały maksimum dostępnej na module powierzchni.