Trzech największych producentów ogniw fotowoltaicznych wybuduje nowe fabryki z modułami PV służącymi do tworzenia paneli wyższej generacji. Efektem będzie wprowadzenie większej ilości technologii służącej do lepszego generowania energii elektrycznej ze światła słonecznego. W rozwoju fotowoltaiki nie przeszkodzą też już ceny surowców, które w ostatnich miesiącach były dla deweloperów problemem
- Z powodu przerwania łańcuchów dostaw komponentów i surowców, producenci ogniw i paneli fotowoltaicznych podnoszą ceny
- Rosnące ceny nie odstraszają deweloperów farm fotowoltaicznych i instalacji solarnych, których wciąż przybywa
- Wraz z cenami rośnie też moc, sprawność i produktywność modułów PV
Zobacz też: Jak ogniwa PV produkują energię? Działanie paneli fotowoltaicznych dziś i jutro
Nowe fabryki komponentów PV
Z powodu zaburzeń w łańcuchach dostaw i rosnących kosztów surowców, z którymi zmagali się producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych, podjęli oni decyzję o budowie nowych fabryk, aby ruszyć z dalszą ekspansją rynku.
Trzech z pięciu największych producentów modułów PV na początku marca poinformowało o rozpoczęciu inwestycji w nowe fabryki. Wartość tego przedsięwzięcia ma wynieść nawet 1,8 mld dol.
W sumie moc produkcji nowych ogniw fotowoltaicznych osiągnie w sumie o 32,3 GW (blisko 25 proc. mocy uruchomionych w ubiegłym roku na świecie elektrowni fotowoltaicznych).
Firma Jinko Solar ma wydać najwięcej, bo aż 5,62 mld juanów, za które planuje powiększyć swoje moce produkcyjne o 16 GW.
Największy producent paneli fotowoltaicznych, Longi Solar, przeznaczy na ten cel tylko trochę mniej – 5,51 mld juanów. Jego produkcja wzrośnie dzięki temu o 15 GW.
Kolejne 370 mln dolarów włoży w swoje moce produkcyjne firma JA Solar. Zyska dzięki temu dodatkowe 1,3 GW.
Łącznie uzyskane w ten sposób moce produkcyjne w przyszłości będą stanowić tyle, co 11 proc. totalnych zdolności ogniw fotowoltaicznych w chińskim przemyśle solarnym na stan końca 2021 roku.
Zobacz też: Słońce zasili kolejne obiekty sportowe. W Niemczech Freiburg i Berlin zakładają fotowoltaikę na swoich stadionach piłkarskich
Innowacyjne technologie w fabrykach
Oprócz tego, że fabryk i komponentów do wytwarzania modułów fotowoltaicznych będzie więcej, to rozpowszechniana będzie nowa generacja ogniw solarnych, której skuteczność w generowaniu energii ze słońca będzie większa.
Uruchomienie nowych fabryk z ogniwami fotowoltaicznymi, sprawi, że na rynek trafi więcej modułów PV tworzonych w nowej technologii TOPCon czy HJT, która od jakiegoś czasu detronizuje najpowszechniejsze panele PERC.
Ten sposób wytwarzania ogniw sprawia, że wydajność instalacji fotowoltaicznych jest wyższa poprzez lepszą konwersję światła słonecznego w energię elektryczną.
Według chińskich władz planowane fabryki będą produkować ogniwa PV o sprawności wyższej o 2 pkt procentowe od ogniw PERC (więc o minimum 10 proc. lepsze). Efektem wprowadzenia na rynek większej ilości komponentów fotowoltaicznych o poprawionej sprawności umożliwi producentom modułów w obronie swoich marż i finansów, gdyby powtórzyła się sytuacja, w której kluczowe surowce potrzebne do produkcji ogniw podrożały o blisko 300 proc.