W dniach 8/9 czerwca 2022 w Berlinie odbył się III Kongres Made in Poland organizowany przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Grupa 4MAX Consulting została nagrodzona przez organizatorów za istotny wpływ na kształt i rozwój odnawialnych źródeł energii. W drugim dniu tego wydarzenia, na panelu dyskusyjnym „Przyszłość sektora energetyki w Polsce” miał okazję przemawiać główny ekonomista firmy, Alfred Adamiec
Zobacz też: Fotowoltaika dostarcza Polsce 10 GW energii elektrycznej. Czy do końca 2022 uda się dogonić Francję?
Made in Poland roku 2022
Made in Poland to kongres organizowany przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. 4MAX Consulting kolejny raz został wyróżniony przez organizatorów wydarzenia nagrodą za istotny wpływ na kształt i rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Na trzecią edycję wydarzenia na panel dyskusyjny „Przyszłość sektora energetyki w Polsce” został zaproszony nasz główny ekonomista Alfred Adamiec, wraz z innymi panelistami, w skład których weszli: Silvio Bucci z firmy New Tech Lab, Andrzej Cieślak z firmy Dynacon, Dawid Gorol z firm PwC oraz Saturn Eko, Jarosław Grobelny z firmy Intereko Energia, Dominik Sołtysiak z kancelarii BSJP oraz Bartłomiej Susik z firmy Eko-Prime Inwestycje.
Tegoroczny Kongres Made in Poland odbył się w czerwcu w Berlinie w diametralnie odmiennych realiach politycznych, ekonomicznych i epidemicznych niż konferencja z 2021 r. Pozytywnie oddziaływało poluzowanie ograniczeń epidemicznych, jednak poważnym cieniem na prezentowane poglądy i opinie kładły się skutki napięć politycznych, wojny na Ukrainie i rozpoczynającego się radykalnego schłodzenia gospodarki europejskiej, w tym polskiej.
W takich warunkach tym cenniejsza może być wymiana opinii, poglądów, doświadczeń, a także nawiązanie kontaktów osobistych z menedżerami i właścicielami polskich firm prowadzących lub planujących ekspansję gospodarczą na rynki europejskie, w tym niemiecki. Charakterystyczne, że tym razem na wydarzeniu dominowali reprezentanci z branż nowych technologii, co stanowiło istotną różnicę w stosunku do kongresu w ubiegłym roku, gdy prym wiódł szeroko pojęty sektor spożywczy.
Prowadzone panele dyskusyjne miały różnorodny przebieg i dynamikę. Ten, w którym ja brałem udział, okazał się jednym z najbardziej dynamicznych. Dyskusja wywiązywała się niemal samoistnie, moderator nie musiał „wywoływać do odpowiedzi” uczestników, a raczej ograniczać ramy czasowe poszczególnych tematów, aby można było omówić najciekawsze wątki. Równie ciekawe rozmowy i dyskusje toczyły się w kuluarach paneli dyskusyjnych, co stanowiło wartościowe uzupełnienie oficjalnej części konferencji
– podsumował swoje wrażenia z Kongresu, Alfred Adamiec – Główny Ekonomista Grupy 4MAX.
Zobacz też: Targi Intersolar Europe 2022 w Monachium wyróżniły producentów fotowoltaiki. Branża OZE zaskakuje kolejnymi nowościami
Przyszłość sektora energetycznego
Pan Adamiec poruszył podczas dyskusji złożone tematy dotyczące inflacji, oszczędzania i inwestycji w czasie wojny na Ukrainie, finansach oraz wielu innych. W szczególności jednak skupiono się na konieczność poszukiwania sposobów opłacenia przemiany energetycznej i doboru surowców, na których powinna oprzeć się Polska i Europa, w sytuacji, gdy plan oparcia się na gazie z Nord Stream 2 spaliły na panewce.
Przedstawiciele innych firm zajmujący się zarówno sprzedażą, jak i doradztwem różnego rodzaju, zwracali uwagę na nieścisłości legislacyjne, które w znacznym stopniu utrudniają wprowadzanie zmian, uniemożliwiają reagowanie na niespodziewane sytuacje i działają na niekorzyść rozwoju sektora energetycznego.
Alfred Adamiec zauważył, że przez nadmiar pustego pieniądza w obiegu, ekonomia ostatnich lat była wypaczona, a proces inflacji i zwolnienia naprowadzą ją niebawem z powrotem na właściwe tory, znacznie bardziej zbalansowane z punktu widzenia ekonomistów. Chociaż będzie to oznaczało dla zwykłych ludzi konieczność wyrzeczenia różnego rodzaju przyjemności, inflacja otworzy wielu osobom oczy, a także — zdaniem Adamca — nie potrwa długo.
Niemalże jednogłośnie prelegenci doszli do wniosku, że OZE oraz fotowoltaika są przyszłością i bez zielonej energii nie jesteśmy w stanie utrzymać na stabilnym poziomie rozwoju światowej gospodarki, jednocześnie dbając o ochronę środowiska.