Fotowoltaika w Polsce rozwija się dzięki dotacjom, dofinansowaniom i dopłatom, a także możliwościom na obniżkę cen prądu dla domu i firmy. Popularność instalacji fotowoltaicznych wzrasta, a korzyści z inwestycji w elektrownie słoneczne i własne panele PV przybywa wraz z kolejnymi podwyżkami na energię elektryczną i gaz
- Dotacje, dofinansowania i dopłaty do instalacji paneli fotowoltaicznych na polu, czy w domu stały się w Polsce normą
- Każdy z nas potrzebuje energii elektrycznej do funkcjonowania na co dzień, co śmiało wykorzystują dostawcy gazu, czy prądu
- Koszty instalacji fotowoltaicznej szybko się zwracają w skali tego, przez jaki czas czerpiemy z nich korzyści
Zobacz też: Warszawa inwestuje w fotowoltaikę. Trzaskowski zainstaluje panele PV na wszystkich budynkach miejskich
Dotacje i dofinansowania instalacji fotowoltaicznych
Przyczynianie się do ochrony środowiska i ograniczenia emisji CO2 to niewątpliwie ambitny cel, ale mało kto, przy zakładaniu paneli fotowoltaicznych kieruje się w pierwszej kolejności właśnie tymi pobudkami. Ludziom zależy na dofinansowaniach i oszczędnościach i nie ma się czemu dziwić, skoro ceny energii rosną w zastraszającym tempie.
Każda osoba zainteresowana montażem instalacji fotowoltaicznej może liczyć na dodatkowe wsparcie w ramach rządowych programów finansowych dotujących tego typu inwestycje. Dotacje pochodzą nie tylko z Polski, wszyscy są chyba świadomi tego, że Unia Europejska naciska na rozwój OZE, w ramach którego dopłaca do takich inwestycji.
Jeżeli chodzi o polskie programy dotyczące fotowoltaiki, to ogromną popularnością cieszy się Mój Prąd. W ramach dwóch minionych edycji miliony Polaków mogły cieszyć się dofinansowaniem w wysokości nawet 50 proc. wartości inwestycji (max. 5 tys. zł). Dodatkowo osobom składającym deklarację podatkową przysługiwał zwrot z podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Dotacja Mój Prąd to program skierowany do prywatnych gospodarstw domowych, które to stanowią już dziś 3/4 wszystkich polskich instalacji solarnych. Istnieją oczywiście podobne programy, które wspierają również firmowy wkład w elektrownie słoneczne, przez co każdy chętny do inwestycji w dzierżawę gruntu pod fotowoltaikę, czy inwestycji w przyszłość swoją oraz swoich dzieci i zdobycie oszczędności na kolejne lata, może liczyć na wsparcie pieniężne.
Zobacz też: Na rynku fotowoltaiki będzie więcej nowoczesnych modułów! Producenci ogniw PV otwierają nowe fabryki
Niezależność od podwyżek to luksus
Choć przeciwnicy systemów fotowoltaicznych podkreślają wysoki koszt inwestycji, warto zauważyć, że nawet jeśli cena początkowa może wydawać się wysoka, jednak z czasem zauważymy, jak dużo pieniędzy wydawanych na rachunki dla dostawców prądu zostaje w naszych portfelach.
Zależność od dostawców energii elektrycznej czy gazu to coś, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Wraz z tym przywykliśmy do stopniowych podwyżek cen, z którymi tak naprawdę nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Pozostaje jedynie godzić się, na poświęcenie kolejnych funduszy na rzecz dostępu do prądu.
Instalacja fotowoltaiczna zapewnia niezależność od jakichkolwiek kaprysów dostawców. Ma się do czynienia ze swoim własnym prądem, wygenerowanym tylko dzięki dostępowi do światła słonecznego, które jest odnawialnym źródłem energii. Nadwyżka wygenerowanego dzięki ogniwom PV prądu magazynuje się i w przypadku niższej efektywności fotowoltaiki (podczas sezonu jesiennego czy zimowego) zostanie wykorzystana, skutecznie zmniejszając wszelkie rachunki za energię.
Instalacje są zakładane na lata — farma fotowoltaiczna ma na celu funkcjonować ponad 25 lat. Już w pierwszych latach inwestycja szybko się zwraca, a przy znacznych wydatkach na energię gospodarstwa lub firmy i rosnących nieustannie cenach, opłacalność podjętej decyzji może stać się jeszcze bardziej namacalna. Oszczędzanie może zacząć się jeszcze szybciej i być efektywniejsze od pierwotnych prognoz.
Gwarancja dostępu do energii obowiązuje, dopóki świeci słońce, zaś gwarancję sprawności zapewnia deweloper i sam producent paneli, a trwa ona długie lata. Nie ma konieczności regularnej konserwacji systemu — działa on w pełni automatycznie, bez konieczności naszej ingerencji.