Główny ekonomista Grupy 4 MAX w rozmowie dla Biznes24 opowiadał o sytuacji polskiego rynku w obliczu aktualnych wstrząsających wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Najazd Putina na Ukrainę i sankcje nałożone przez społeczność międzynarodową na Federacje Rosyjską przyczyniają się do zmian na giełdach całego świata. Do naszego kraju przybywają miliony uchodźców, spośród których wielu straciło wszystko
Chociaż ciężko połączyć fotowoltaikę ze sztuką wojenną, bo nie opracowano jeszcze broni, która wykorzystywałaby ogniwa PV jako broń, to działania wojenne mogą mieć wpływ na ekonomię i inwestycje w najróżniejsze branże i spółki. Wojna i sankcje nakładane na Rosję mogą zmienić spojrzenie inwestorów na wiele aspektów.
Od rozpoczęcia działań militarnych nie minęło wiele czasu, ale doszło już do ogromnych zniszczeń, zarówno infrastruktury i obiektów budowlanych, jak i środowiska naturalnego.
Zobacz też: Opłacalność fotowoltaiki, czyli parę słów o tym, dlaczego warto zainteresować się inwestycją w OZE
Wywiad 4 MAX z Biznes24
Pod koniec lutego akcje WIG spadają o kilkanaście procent. Europejskie oraz azjatyckie giełdy także odnotowują straty. Jedynie spółka produkująca namioty wojskowe zyskuje na wartości.
W rozmowie dla Biznes24 główny ekonomista Grupy 4 MAX, Alfred Adamiec, opowiada o tym, na co warto zwrócić uwagę, będąc dziś inwestorem.
Z punktu widzenia ładu ekonomicznego główną i najistotniejszą kwestią będzie rezultat nałożonych na Rosję sankcji i retorsje ze strony Federacji.
Alfred Adamiec podkreślił, że Rosja celowo wybrała właśnie ten moment na swoją inwazję — zachód był teraz bardzo wrażliwy na zawirowania na płaszczyźnie ekonomicznej. Z powodu szczególnie wysokich indeksów reakcja na giełdzie jest bardzo gwałtowna i tak odczuwalna, bo nagle wiele dochodowych inwestycji przestało być opłacalnych.
Inwestorzy nie wiedzą co robić — ekonomista radzi
Inwestorzy, by nie dać się ponieść panice — zdaniem głównego ekonomisty Grupy 4 MAX — powinni przygotować sobie plan, przynajmniej na najbliższe dni oraz zweryfikować swój horyzont inwestycyjny.
Następuje przecena akcji. Inwestorzy powinni lepiej kontrolować dziś swój portfel oraz finanse i mieć na uwadze to, co dzieje się z ich kapitałem. Ekonomista radzi, by szukać w tej trudnej sytuacji nowych perspektyw. Fatalne wieści dla zdecydowanej większości firm, mogą oznaczać ogromne zyski dla jakichś kilku wybranych branż.
Pośród wszechobecnej giełdowej czerwieni, można dopatrzeć się i zielonych elementów. Zyskują na wartości surowce — złoto, srebro, miedź oraz ropa. Wartość tej ostatniej podskoczyła o blisko 10%!